Indikatori spremnosti za e-trgovinu
U nastavku su predstavljena sljedeća dva indeksa – NRI 2023 i LPI 2023.
Indeks spremnosti mreže (NRI) 2023 mjeri stepen do kojeg su zemlje spremne da iskoriste mogućnosti koje pruža informaciona i komunikacijska tehnologija. Indeks mrežne spremnosti 2023. procjenjuje 134 ekonomije zasnovane na strukturi od četiri stuba: tehnologija, ljudi, upravljanje i uticaj, 12 podstubova i 58 indikatora koji se odnose na njihovu sposobnost da iskoriste prednosti digitalne revolucije.
Izvor: Baza podataka o indeksu spremnosti mreže, Portulanski institut, 2023
Međunarodni LPI pruža uvid u pokretače ukupnih logističkih performansi. Za razdvajanje rezultata istraživanja potrebno je obratiti domaćem LPI. Ovo se zasniva na domaćem LPI, gde ispitani logistički profesionalci procjenjuju logističko okruženje u zemljama u kojima rade. Sadrži detaljnije informacije o logističkim okruženjima, procesima i institucijama zemalja i razmatra logistička ograničenja unutar zemalja, a ne samo na ulazima kao što su luke ili granice. Analizira zemlje prema četiri glavne determinante ukupnog logističkog učinka: infrastruktura, usluge, granične procedure i pouzdanost lanca snabdevanja.
Izvor: Svjetska banka (2023): https://lpi.worldbank.org/
NRI 2023 rang i rezultat
Najbolje rangirani NRI u 2023. godini je Srbija (rangirana na 55. mjestu sa indeksom 51,7), a Bosna i Hercegovina ima najlošiji NRI (rangirana na 92. mjestu sa indeksom 40,06).
Prvi NRI stub: Tehnologija (English)
Centralno mjesto umrežene ekonomije je tehnologija. Kao temeljna komponenta NRI, Tehnološki stub ima za cilj da procjeni tehnološku infrastrukturu koja je ključna za učešće zemlje u globalnoj ekonomiji. Najbolje rangirana je Crna Gora (#47), a najgore Bosna i Hercegovina (#104).
Drugi NRI stub: Ljudi (English)
Tehnološki pejzaž odražava stručnost, inkluzivnost i spretnost stanovništva i entiteta jedne nacije u iskorišćavanju tehnoloških sredstava. Najbolje rangirana je Albanija (#43), a najgore Bosna i Hercegovina (#97).
Treći NRI stub: Upravljanje (English)
Upravljanje predstavlja okvire koji jačaju holističku mrežu, osiguravajući sigurnost njenih korisnika. Najbolje rangirana je Srbija (#48), a najgore Albanija (#86).
Četvrti NRI stub: Uticaj (English)
Uticaj predstavlja spremnost nacije za umreženu ekonomiju u holistički rast i poboljšanje društva. Najbolje rangirana je Srbija (#46), a najgore Albanija (#86).
LPI rezultat i LPI rang (English)
Logistika se shvata kao mreža usluga koje podržavaju fizičko kretanje robe, prekograničnu trgovinu i trgovinu unutar granica. Sastoji se od niza aktivnosti izvan transporta, uključujući skladištenje, posredništvo, ekspresnu dostavu, operacije terminala i povezano upravljanje podacima i informacijama. Logistika je jedan lanac u procesu e-trgovine i važno je mjerenje učinka duž lanca nabavke logistike unutar zemlje.
Indeks logističkih performansi Svjetske banke (LPI) analizira zemlje kroz šest indikatora:
- 1. Efikasnost carinjenja i upravljanja granicom.
- 2. Kvalitet trgovinske i transportne infrastrukture.
- 3. Lakoća ugovaranja međunarodnih pošiljki po konkurentnim cijenama.
- 4. Kompetencija i kvalitet logističkih usluga.
- 5. Sposobnost praćenja i lociranja pošiljki.
- 6. Frekfencija kojom pošiljke stignu do primaoca u predviđenom ili očekivanom roku isporuke.
*Izvor: Svjetska banka (2023): https://lpi.worldbank.org/
Ukupni LPI rezultati i LPI rang (139 zemalja) CEFTA tržišta bez Kosova* u 2023. prikazani su na grafikonima ispod.
Sjeverna Makedonija na 57. mjestu je najbolje rangirana među CEFTA tržištima, a Moldavija je 97. najgore.
Carina (English)
Efikasnost carinjenja i upravljanja granicom u anketu su ocijenjena od „veoma nisko“ (1) do „veoma visoko“ (5). Među CEFTA tržištima, Sjeverna Makedonija ima najbolji rezultat (3,1), a Moldavija najgori (1,9).
Infrastruktura (English)
Kvalitet infrastrukture povezane sa trgovinom i transportom u anketi je ocijenjen od „veoma niskog” (1) do „veoma visokog” (5). Najbolje je ocijenjena Sjeverna Makedonija (3), a najgore Moldavija (1,9).
Međunarodna pošiljka (English)
Lakoća aranžiranja međunarodnih pošiljki po konkurentnim cijenama u anketi je ocijenjena od “veoma teško” (1) do “veoma lako” (5) . Najbolja je u Bosni i Hercegovini (3,1) i najgora u Moldaviji (2,7).
Kvalitet i kompetentnost logistike (English)
Kompetencija i kvalitet logističkih usluga u anketi su ocijenjeni od „veoma nisko“ (1) do „veoma visoko“ (5). Najbolji rezultat ima Sjeverna Makedonija (3,2), a najgori Albanija (2,3).
Praćenje i lociranje (English)
Sposobnost praćenja i lociranja pošiljki u anketi su ocijenjenih od „veoma nisko“ (1) do „veoma visoko“ (5) . Najbolja je u Sjevernoj Makedoniji (3,5), a najgora u Albaniji (2,5).
Pravovremenost (English)
Frekfencija kojom pošiljke stignu do primaoca unutar planiranog ili očekivanog vremena isporuke u anketi je ocijenjena od „teško ikad” (1) do „skoro uvijek” (5). Najbolji su Bosna i Hercegovina, Sjeverna Makedonija i Crna Gora sa ocjenom 3,2, a najgora je Albanija sa ocjenom 2,3.
Izvor: Svjetska banka (2023) https://lpi.worldbank.org/